Jaki smoczek wybrać dla maluszka?

Z czym się kojarzy sen niemowlaka? Ze smoczkiem! W sklepach można spotkać różne oznaczenia smoczków. Są smoczki uspokajacze, są smoczki anatomiczne oraz wiele innych. Smoczki wykonane są również z różnych tworzyw. Który zatem smoczek wybrać? Oto jest pytanie!

Czy smoczek jest potrzebny niemowlętom?

Na forach dyskusyjnych temat stosowania przez rodziców smoczków jest szeroko dyskutowany. Są osoby, które smoczków nie uznają w ogóle i dostrzegają wiele wad ich stosowania. Są również zagorzali zwolennicy, którzy podkreślają zalety używania smoczków i nie widzą w nich niczego złego. Są również rodzice, którzy doraźnie decydują się na stosowanie smoczków, bez popadania ze skrajności w skrajność. Smoczek pozwala przecież zaspokoić dziecku naturalny i niezwykle silny na tym etapie rozwoju odruch ssania. Ssanie smoczka umożliwia dziecku wyciszenie oraz zasypianie. Dzięki smoczkowi dziecko może opanować emocje. Warto zwrócić uwagę, że smoczek uspokajający jest stosunkowo często zalecany dzieciom z problemami, a także wcześniakom. Oczywiście mogą z niego korzystać również dzieci, które urodziły się w terminie i nie mają problemów zdrowotnych.

Czy smoczek może być źródłem problemów?

Prawidłowo dobrany do dziecka smoczek nie powinien być źródłem jakichkolwiek problemów. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach, smoczek może wpłynąć niekorzystnie na prawidłowy rozwój mowy u dziecka oraz pojawienie się problemów ortodontycznych. Należy podkreślić jednak, że problemy, o których mowa powyżej są wynikiem nie tyle samego stosowania smoczków, o ile nieprawidłowego podawania smoczków. Stosunkowo często spotykaną nieprawidłowością jest zbyt częste podawanie dziecku smoczka. Równie problematyczne może okazać się stosowanie złych rozmiarów smoczka, a także niezachowanie odpowiedniej higieny oraz zbyt długie stosowanie jednego smoczka. Należy pamiętać o zaleceniach producenta dotyczących sposobu przechowywania oraz wymiany smoczka.

Materiał wykonania smoczka

Smoczki cechuje duże zróżnicowanie. Współcześnie smoczki produkowane są z różnych materiałów. Co do zasady wymienia się smoczki:

  • kauczukowe, zwane również lateksowymi,
  • silikonowe

Smoczki kauczukowe wyróżniają się charakterystycznym zabarwieniem koloru brązowego. Cieszą się obecnie dużą popularnością, między innymi ze względu na ich dużą wytrzymałość. Są one plastyczne oraz miękkie. Są z pewnością bardziej ekologiczne niż smoczki silikonowe. Niestety rodzice muszą mieć na uwadze, że niektóre dzieci mogą mieć uczulenie na lateks. To nie jedyna wada smoczków kauczukowych. Niestety smoczki lateksowe podatne są na odkształcenia i deformacje. Muszą być wymieniane częściej niż smoczki silikonowe. Chłoną zapachy, co również stanowi dla rodziców duży minus.

Smoczki silikonowe cechuje duża trwałość. W przeciwieństwie do smoczków kauczukowych, są bezzapachowe. Właściwości silikonu, umożliwiają wyparzanie smoczków bez obawy o zmianę ich kształtu lub pojawienie się innych deformacji.  Liczba zalet smoczków silikonowych i kauczukowych jest podobna. Oznacza to, iż rodzice i maluszek powinni podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru tworzywa, z którego wykonany jest smoczek.

Podział smoczków ze względu na kształt

Różnorodność smoczków skutkuje możliwością dokonania podziału ze względu na ich kształt. Tradycyjnie wymienia się smoczki:

  • okrągłe
  • anatomiczne
  • symetryczne
  • dynamiczne

Smoczki okrągłe posiadają okrągłą końcówkę smoczka, która przypomina wisienkę. Smoczki anatomiczne, zwane są również smoczkami ortodontycznymi. Są spłaszczone od dołu. Z kolei od góry zaobserwować można wyraźną wypukłość. Przypominają wyglądem brodawkę sutkową. Smoczki ortodontyczne dopasowują się do buzi dziecka, dzięki czemu nie przyczyniają się do wystąpienia wad zgryzu. Smoczki symetryczne, zwane są również smoczkami płaskimi. Są jednakowo płaskie od góry i dołu. Współcześnie produkowane są również smoczki dynamiczne. Ich zadaniem jest prowokowanie u dziecka naturalnego sposobu ssania. Imitują zachowanie brodawki sutkowej podczas karmienia.

Smoczki z konkretnym przeznaczeniem

Oprócz wyżej wymienionych podziałów smoczków wymienić można również istnienie smoczków stworzonych do zadań specjalnych. Na opakowaniach smoczków można spotkać się z takimi oznaczeniami jak:

  • anatomiczny
  • antykolkowy
  • dynamiczny
  • na ząbkowanie
  • ortodontyczny
  • trójprzepływowy
  • uspokajający

Smoczek ortodontyczny, dynamiczny i anatomiczny został opisany powyżej. Smoczek antykolkowy ma kształt, który dopasowuje się do buzi dziecka. Smoczki antykolkowe zmniejszają ryzyko zachłyśnięcia się przez niemowlę powietrzem, co skutkuje z kolei wystąpieniem kolki. Natomiast smoczek na ząbkowanie przeznaczony jest do masowania dziąseł ząbkujących dzieci. Wypustki, które zlokalizowane są na smoczku można postrzegać jako pewnego rodzaju gryzak. Smoczek trójprzepływowy stosowany jest przy podawaniu pokarmu dziecku. Natomiast smoczek uspokajający ma pełnić rolę uspokajacza niesfornego urwisa.

Oznaczenia wiekowe smoczków

Smoczki posiadają różne oznaczenia wiekowe. Oznacza to, iż różne smoczki przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Najczęściej producenci przyjmują następujący podział smoczków ze względu na wiek:

  • 0-3,
  • 3-6,
  • 6-18.

Pierwsze z wyżej wymienionych smoczków przeznaczone są dla niemowląt od narodzin do 3 miesiąca życia. Smoczki z oznaczeniem 3-6, przeznaczone są natomiast dla dzieci od 3 do 6 miesiąca życia. Z kolei smoczki 6-18, stosowane powinny być przez dzieci pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia. Należy podkreślić, iż coraz częściej producenci smoczków wprowadzają nieco inne podziału smoczków ze względu na wiek dziecka. Np. Chicco ma w swojej ofercie smoczki od 6 do 12 miesiąca życia. Niektóre firmy wprowadziły do sprzedaży smoczki przeznaczone dla wcześniaków.

Kilka słów o tym jak dbać o smoczki

Dla zachowania bezpieczeństwa, wskazane jest stosowanie smoczków z zastosowaniem się do kilku ważnych zasad. Konieczne jest stosowanie smoczków przeznaczonych dla danej grupy wiekowej, czyli zgodnie z oznaczeniem producenta. Wskazane jest stosowanie specjalnych pojemników na smoczki, które zapobiegają zbieraniu się zanieczyszczeń na gumowej części smoczka. Konieczne jest również zachowanie higieny i dbanie o smoczki. Tutaj również należy stosować się do zaleceń poszczególnych producentów. Smoczki należy wymieniać jeśli zostanie zauważona deformacja lub inna zmiana w kształcie smoczka, a także po upływie okresu użytkowania, który wskazał producent.

Czym się kierować przy wyborze smoczka?

Przy wyborze smoczka nie warto kierować się wyłącznie względami wizualnymi. Rodzice dokonujący wyboru powinni zastanowić się z jakiego tworzywa będzie odpowiedni dla ich dziecka smoczek oraz jakie jest jego przeznaczenie. Następnie należy podjąć decyzje dotyczącą producenta. Na smoczkach nie warto oszczędzać. Powinny posiadać odpowiednie atesty i oznaczenia, dzięki czemu masz pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne. Bardzo dużą popularnością cieszą się smoczki BIBS oraz smoczki Suavinex.

Szybka wysyłka!
Nawet w 24h

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Bezpieczne zakupy
Zaufanie jest najważniejsze

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Informacje
Moje konto
Podstrony
Zapisz się do newsletter